Trasy Eco pozwolą zaoszczędzić ponad 200zł

Dojechać do celu szybciej czy taniej? Przed sierpniowym długim sierpniowym weekendem postanowiliśmy dla Was sprawdzić, jaką trasą dojedziecie najszybciej, a jaką najtaniej nad morze, w góry czy na Mazury.

 

 

O podstawowych zasadach ekonomicznej jazdy pisaliśmy już kiedyś na naszym blogu. Warto jednak pamiętać, że na ekonomiczną podróż wpływa także dobór optymalnej trasy, dlatego aby znaleźć kompromis warto wybrać opcję łączącą szybkość przejazdu z ekonomią.

 

Postanowiliśmy sprawdzić popularne kierunki wyjazdowe dla mieszkańców Warszawy, Poznania oraz Wrocławia w różnych wariantach typu tras dostępnych w NaviExpert. Dzięki temu możecie porównać, ile czasu zajmie Wam przejazd trasą Głównymi, Rekomendowaną oraz Eco oraz jaki jest całkowity koszt podróży.

 

Do prognozowania kosztów i czasu dojazdu wykorzystaliśmy średnie prędkości z jakimi poruszają się samochody na drogach, pochodzące z systemu NaviExpert oraz wartości spalania 9 litrów na 100km w mieście, 6 litrów na 100 kilometrów poza miastem i 8 litrów na 100 km na autostradzie. Do obliczenia kosztów podróży przyjęliśmy uśrednioną cenę 5,60zł za litr benzyny Pb95 oraz aktualne cenniki płatnych autostrad. Wykorzystane w raporcie trasy są trasami, jakie system NaviExpert rekomendował na dzień 9 sierpnia o godz. 17:00.

 

Poznaniacy w drodze na Mazury

Poznaniacy wybierający się na Mazury mają kilka możliwości dojazdu. Trasa prowadząca do Warszawy A2, a później m.in. przez Wyszków, Zambrów, Łomżę wydaje się najbardziej komfortowa, ale też najdłuższa, bowiem wynosi ok. 550 km. Blisko 150 km i ponad 116 zł (tylko w jedną stronę!) można zaoszczędzić, rezygnując z autostrady na rzecz podróży drogami niższych kategorii (trasa ekonomiczna). Wybierając tę trasę będziemy u celu zaledwie pół godziny później, niż w przypadku trasy wiodącej autostradą. Optymalna jest jednak trasa wiodąca przez A2 i dalej przez Koło, Płock, Nidzicę i Szczytno. Pozwala ona na najszybsze pokonanie dystansu. Koszt podróży nią oscyluje wokół 192 zł.

 

 

Nad morze... nawet poznaniak może

Koszt przejazdu ze stolicy Wielkopolski do Gdańska to ok. 160 zł jeśli wybierzemy trasę najpopularniejszą - drogami głównymi przez S5, Gniezno, Strzelno, Inowrocław, Toruń i dalej A1. Trasa jest ok. 50 km dłuższa od trasy najtańszej, która pozwoli koszt przejazdu na nadmorski wypoczynek zamknąć w kwocie ok. 100 zł w jedną stronę. Co jednak ważne, pojedziemy nią prawie 50 minut dłużej. Optymalna pod względem czasu i kosztu podróży jest trasa rekomendowana: przez Żnin, Szubin, Bydgoszcz i A1. Pozwala ona na dotarcie do celu w czasie niespełna 4 godzin za średnio 135 zł.

 

 

Trójmiasto z Warszawy

Warszawiacy jadący na długi weekend nad morze mają do wyboru cztery trasy. Na uwagę zasługuje zwłaszcza trasa ekonomiczna prowadząca w całości drogami bezpłatnymi przez m.in. Płońsk, Ostródę i Elbląg. Jest ona równie szybka, co trasa rekomendowana prowadząca przez płatny odcinek A1. Przejazd nią trwa średnio 4 godziny i 37 minut. Pozwala przy tym zaoszczędzić blisko 45 zł w jedną stronę.

 

 

Ze stolicy na Mazury

W przypadku podróży z Warszawy na Mazury, czas dojazdu każdą trasą jest podobny. Przy podróży w obie strony można jednak zaoszczędzić wybierając podróż trasą ECO – prowadzącą przez Serock, Krasnosielc, Myszyniec i Uktę lub trasą rekomendowaną kierującą przez Legionowo, Pułtusk, Ostrołękę i Myszyniec.

 

 

Na wybrzeże z Wrocławia

Wrocławianie podróżujący do Trójmiasta mogą wybrać trasę tanią lub szybką. Trasa ECO pozwoli zaoszczędzić na podróży w jedną stronę około 50zł w stosunku do trasy głównymi przez Ostrów Wielkopolski, Konin, Inowrocław, Toruń i A1. Mimo, że trasa drogami głównymi drogami jest droższa i dłuższa, to pozwoli przybyć na miejsce około godzinę szybciej.

 

 

Z Wrocławia w Tatry

Ciekawie wygląda sytuacja na trasie do Zakopanego z Wrocławia. Możemy ją niemal w całości przejechać A4 i Zakopianką. Kierowcy, którzy zdecydują się na taką możliwość zapłacą w jedną stronę o ok. 50zł więcej, natomiast dotrą na miejsce około godzinę szybciej niż ci, którzy zdecydują się na trasę ekonomiczną – tańszą, ale wolniejszą – przez Brzeg, Opole, Nowy Targ i Zakopiankę.

 

 

 

Komentarze   

 
0 #2 ewybnauwre 2014-12-01 18:28
rfbiscmphobwj, opiwggnoqa , ohnbnmhzvt: http://www.qcekoubuge.com/, http://www.hdtzrgdoec.com/ opiwggnoqa
Cytować
 
 
0 #1 Mirek 2013-08-22 16:52
najlepsza navigacja to jest ta w/w.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukaj

Obserwuj nas na Facebooku

NaviExpert u Twojego operatora

NaviExpet i Play NaviExpert i T-Mobile

NaviExpert i Plus NaviExpert i Orange

Archiwum

Powered by mod LCA
Obserwuj nas na Facebooku Strona główna NaviExpert NaviExpert Newsletter Forum użytkowników NaviExpert