Bezpieczna jesień za kółkiem

Jesień to szczególnie wymagająca dla kierowców pora roku. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby bezpieczeństwo oraz komfort jazdy utrzymać na jak najwyższym poziomie.

 

 

Kilka zjawisk atmosferycznych, o których należy pamiętać

 

Bardzo ważna dla zachowania bezpieczeństwa na drodze jest świadomość kierowcy jaki wpływ na zachowanie się auta mogą mieć zmiany temperatury oraz zjawiska atmosferyczne występujące na drogach.

 

Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę siadając za kierownicą.

 

Aquaplaning, czyli występująca podczas intensywnych opadów sytuacja, w której woda, zbierając się między powierzchnią jezdni a bieżnikiem opony, doprowadza do utarty sterowności auta. Zredukuj więc prędkość i zwiększ odstęp, zwłaszcza na krętych odcinkach.

 

Szadź lub gołoledź, która prowadzi do znacznego wydłużenia drogi hamowania pojazdu, na skutek zmniejszenia współczynnika tarcia opon samochodu o nawierzchnię jezdni.

 

Oszronienie drogi, występujące najczęściej w zacienionych odcinkach, np. w lasach oraz miejscach ze zwiększoną wilgotnością powierza - mostach, okolicach zbiorników wodnych, przy dużej prędkości może doprowadzić do wpadnięcia w poślizg.

 

Deszcz lub mżawkę, które w połączeniu z wilgotnymi liśćmi zmniejszają przyczepność auta do podłoża oraz wydłużają drogę hamowania.

 

Jak zabezpieczyć się przed trudnymi warunkami na drodze?

 

Liczne badania pokazują, że częstą przyczyną wypadków są nagłe manewry – w szczególności na śliskiej nawierzchni, przy trudnych warunkach atmosferycznych. Warto więc zastosować się do poniższych zaleceń.

 

• Po pierwsze, nie można zwlekać z wymianą opon na zimowe – najlepszym momentem na wymianę ogumienia są dni z temperaturą powietrza na poziomie 7 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Wymień opony także wówczas, gdy głębokość bieżnika jest mniejsza niż 3 mm, co utrudnia m.in. efektywne odprowadzanie wody i ułatwia wpadnięcie w poślizg.

 

• Należy zawsze dostosować prędkość do warunków pogodowych w taki sposób, aby mieć możliwość wykonywania precyzyjnych manewrów i właściwego reagowania na niespodziewane przeszkody.

 

• W przypadku problemu parujących szyb, pomoże uszczelnienie klimatyzacji oraz filtra pyłkowego.

 

Nie warto odkładać naprawy drobnych usterek, gdyż prawidłowe funkcjonowanie systemu ABS, wycieraczek czy układu hamulcowego ma kolosalne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy.

 

• W bagażniku zawsze należy mieć płyn do odmrażania szyb, skrobaczkę oraz zmiotkę – nocne przymrozki czy śnieg mogą pojawić się w każdej chwili.

 

• Warto też pomyśleć o dobrej nawigacji samochodowej, która z wyprzedzeniem informuje o sytuacji na drodze ostrzegając nas nie tylko o fotoradarach czy kontrolach drogowych, ale także o wypadkach czy niebezpiecznych miejscach. Jadąc z nawigacją widzimy również podgląd trasy, co pozwala np. zawczasu przygotować się do ostrego zakrętu odpowiednio dostosowując prędkość pojazdu.

 

Przetestuj skuteczność NaviExpert!

 

 


Jeśli nie masz konta w sklepie Google Play, pobierz stąd.

 

 

Komentarze   

 
+1 #2 Szitex 2016-11-09 23:26
Cytuję Potr:
W bagażniku płyn do odmrazania zamków... Po co jak i tak przy zamarznietych zamkach się do niego nie dostanie?

Płyn do odmrażania szyb, ośle.
Cytować
 
 
+1 #1 Potr 2016-11-09 19:31
W bagażniku płyn do odmrazania zamków... Po co jak i tak przy zamarznietych zamkach się do niego nie dostanie?
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukaj

Obserwuj nas na Facebooku

NaviExpert u Twojego operatora

NaviExpet i Play NaviExpert i T-Mobile

NaviExpert i Plus NaviExpert i Orange

Archiwum

Powered by mod LCA
Obserwuj nas na Facebooku Strona główna NaviExpert NaviExpert Newsletter Forum użytkowników NaviExpert