Którędy nad morze? A1 czy bezpłatne trasy równoległe?

W poszukiwaniu tańszych możliwości przed dwoma tygodniami analizowaliśmy możliwość przejazdu trasami równoległymi do A2. Okazało się, że istnieje poważna alternatywa dla płatnej drogi z Warszawy do Poznania. Dziś przyjrzymy się bliżej alternatywnej trasie dla A1. Ponieważ odcinek autostrady między Toruniem a Łodzią jest ciągle w budowie, to skupimy się na drodze alternatywnej dla odcinków obecnie płatnych. Z pomocą przyjdzie nam serwis korkosfera.pl, który wytyczy najlepszą trasę zarówno po odcinkach płatnych, jak i z ich pominięciem.

Autostrada a1

Autostrada A1 - źródło: www.autostradaa1.pl

Z Łodzi do Włocławka korkosfera.pl wiedzie nas po drogach bezpłatnych, ponieważ… dróg płatnych jeszcze na tym etapie nie ma (być może autostradę na tym odcinku uda się oddać do użytku do końca 2012 roku). Dopiero za Włocławkiem następuje rozdzielenie dwóch typów tras. Wybierając drogę płatną, kierujemy się na Toruń, zaś drogę bezpłatną przejeżdżamy na prawą stronę Wisły.

Wybierając drogę płatną za Włocławkiem, już do samego Gdańska dojedziemy autostradą A1. Autostrada jest płatna za Toruniem, póki co odcinek między Włocławkiem a Toruniem przejedziemy jeszcze bezpłatnie. 152-kilometrowym odcinkiem A1 między Toruniem a Gdańskiem zarządza firma AmberOne. Koszt przejazdu na całym odcinku to 29,90 złotych, czyli 16 groszy za kilometr (najtańsza płatna autostrada w Polsce). Wjeżdżając na autostradę, pobieramy bilet, a wyjeżdżając z niej, płacimy za przejazd w punkcie poboru opłat.

korkosfera-lodz-gdansk-z-oplat

Czas przejazdu z Łodzi do Gdańska z uwzględnieniem odcinków płatnych to 4 godziny i 12 minut, a długość trasy to 323 kilometry. Dodatkowy koszt przejazdu to 30 złotych (opłata za autostradę). Przyjrzyjmy się więc trasie alternatywnej. Czy warto zaoszczędzić 30 złotych i czy oszczędność nie przerodzi się tak naprawdę w stratę?

Odpowiedzmy od razu. Alternatywną trasę warto wybrać tylko wtedy, kiedy lubimy oglądać ładne krajobrazy, tych na pewno nie zabraknie. Trasa równoległa do A1 nie zbliża się komfortem do dwupasmowej autostrady. Wybierając ten wariant, dotrzemy też do celu o 1 godzinę i 19 minut później, niż wybierając A1. I choć trasa będzie dłuższa o jedynie 16 kilometrów, to jednak będzie trwała dłużej i będzie znacznie mniej komfortowa.

korkosfera-lodz-gdansk-bez-oplat

Oczywiście decyzję o tym, którą trasę wybrać, zostawiamy kierowcom, warto jednak pochwalić operatora A1 za umiarkowane ceny przejazdów, które są niższe niż na dwóch pozostałych płatnych polskich autostradach.

Komentarze   

 
0 #7 blog o wycieczkach 2017-09-06 21:21
Czy dobry? Tego nie wiem. Na pewno ciekawy, przynajmniej dla mnie.


Feel free to surf to my website :: blog o wycieczkach: http://kobietyaktywne.pl/index.php?strona=strony&nrf=526
Cytować
 
 
0 #6 abka.pl 2017-05-08 18:53
Tekst wartościowy, wiele wnoszący. Będę częściej zaglądać na stronę.


Also visit my page - blog o wycieczkach - abka.pl: http://abka.pl/index.php?nrf=43&pstr=2&strona=sport-turystyka -
Cytować
 
 
0 #5 homeland 2014-09-03 01:10
What's up colleagues, fastidious article and fastidious arguments commented here,
I am actually enjoying by these.
Cytować
 
 
-9 #4 romek 2012-07-28 16:10
Jeśli przycisne w nocy,to płatną przejeżdżam szybko -180 na tempomacie.Z Sopotu do Łodzi 3 godzinki. Patroli i radarów brak.
Cytować
 
 
+1 #3 Łukasz 2012-06-27 10:34
"Wybierając drogę płatną za Włocławkiem, już do samego Gdańska dojedziemy autostradą A1."
Przecież A1 zaczyna się od Torunia - to zdanie sugeruje, ze już za Włocławkiem można jechać A1 :o
Cytować
 
 
+2 #2 michalek_62 2012-03-21 18:55
Najlepiej to samolotem, szybko, tanio i najbezpieczniej :P
Cytować
 
 
+13 #1 arturek 2012-03-20 18:10
Czy moglibyście automatycznie wyświetlać koszt przejazdu odcinkiem płatnym obok informacji o proponowanej trasie? Technicznie nie jest to trudne. Wtedy każdy sam mógłby ocenić, co mu się bardziej opłaca. Jakby jeszcze można było wpisać spalanie własnego samochodu to system mógłby prezentować także całkowity koszt danej trasy.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukaj

Obserwuj nas na Facebooku

NaviExpert u Twojego operatora

NaviExpet i Play NaviExpert i T-Mobile

NaviExpert i Plus NaviExpert i Orange

Archiwum

Powered by mod LCA
Obserwuj nas na Facebooku Strona główna NaviExpert NaviExpert Newsletter Forum użytkowników NaviExpert