Obowiązkowe alkomaty i wyższe kary dla pijanych kierowców

To jedne z propozycji rządu, by zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach.

 

 

Na wtorkowym posiedzeniu rządu omawiano propozycje mające na celu zmniejszenie liczby pijanych kierowców. Rekomendacje dotyczą zmian w prawie karnym i mają dotknąć nie tylko tych, którzy popełnili wykroczenie, ale także pełnić funkcję prewencyjną.

 

Rząd proponuje, by kierowca, który po raz pierwszy zostanie przyłapany na prowadzeniu pod wpływem alkoholu, tracił prawo jazdy na okres od 3 do 15 lat (obecnie jest to od roku do 10 lat), płacił co najmniej 5 tys. zł nawiązki (jej maksymalna wysokość to już teraz 100 tys. zł). Wyrok w takiej sprawie ma być publicznie ogłaszany.

 

Osoby, które po raz drugi zostałyby przyłapane na jeździe pod wpływem alkoholu, traciłyby prawo jazdy na co najmniej 5, a maksymalnie 15 lat. W tym wypadku nawiązka ma wynosić minimum 10 tys. zł. Taki kierowca - jak mówił premier - raczej musiałby się spodziewać bezwzględnej kary więzienia. Od grudnia w konsultacjach jest projekt zmian w kodeksie karnym, który zmierza do generalnego ograniczenia stosowania kar w zawieszeniu. Zmiana ta ma dotyczyć też kierowców prowadzących po alkoholu. Dodatkowo, prowadzenie pojazdów bez uprawnień stanie się przestępstwem (obecnie jest wykroczeniem).

 

Rząd proponuje też, by od 1 stycznia 2015 r. w każdym aucie obowiązkowo znalazł się alkomat. - Nie będzie obowiązku korzystania z alkomatu, ale obowiązek posiadania alkomatu, jak sądzimy, spowoduje radykalny wzrost korzystania z tego urządzenia prewencyjnie przez samych kierowców - powiedział premier. Wyjaśnił, że chodzi o tych, którzy pili poprzedniego dnia i siadają za kierownicą, tłumacząc sobie, że są trzeźwi.

 

Wszystkie powyższe postulaty są jedynie pierwszymi rekomendacjami, propozycja całościowej zmiany ma się pojawić w tym roku. Czy według Was wprowadzenie takiej nowelizacji zmniejszyłoby liczbę nietrzeźwych kierowców? Na Wasze opinie czekamy w komentarzach.

 

Źródło: PAP

 

Komentarze   

 
0 #2 Paweł 2014-01-09 15:22
Jakie lobby przepycha te alkomaty? Alkomat w granicach 100-200pln to tylko bajer, gadżet, zwykła zabawka, te które pokazują miarodajne wyniki kosztują ok 1000 i więcej już nie wspomnę o okresowej legalizacji. I znowu kierowców ogłupiają pod pretekstem bezpieczeństwa - oskubać.
Cytować
 
 
0 #1 Michał 2014-01-09 05:36
Jak w ogóle nie pijam alkoholu to po co mi alkomat skoro zawsze jestem trzeźwy? Po za tym, jak podawały serwisy informacyjne, skuteczność dostępnych testów jest niemiarodajna. Jedne wykazują, że jest się trzeźwym na wyrost inne, że pijamym, mimo że nic się nie spożywało.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukaj

Obserwuj nas na Facebooku

NaviExpert u Twojego operatora

NaviExpet i Play NaviExpert i T-Mobile

NaviExpert i Plus NaviExpert i Orange

Archiwum

Powered by mod LCA
Obserwuj nas na Facebooku Strona główna NaviExpert NaviExpert Newsletter Forum użytkowników NaviExpert