Jesienna jazda - o czym warto pamiętać?

Jesienna aura już chyba na dobre zadomowiła się za naszymi oknami. Co to oznacza dla kierowców? Przede wszystkim wzmożoną uwagę związaną z kierowaniem pojazdem oraz konieczność zadbania o auto. Podpowiadamy, jak przygotować się do jazdy kapryśną jesienią.

 

 

Noga z gazu

 

Jesienią co prawda nie ma tak intensywnych opadów i burz jak latem, ale zdarzają się one częściej i trwają dłużej. Znacie mżawkę lub kapuśniaczek? Właśnie o tym mowa. Delikatny deszczyk przez cały dzień, wilgotne powietrze, mgła rankiem lub wieczorem, dodatkowo z każdym dniem wcześniej zapada zmrok. W końcu dojdzie także zmiana czasu na zimowy (już z 29 na 30 października).

 

Warunki atmosferyczne niezbyt przyjemne? Oczywiście pogoda zmienia się stopniowo i bywają okresy „złotej polskiej jesieni”, kiedy jest sucho, słonecznie i ciepło. Jednak ten pierwszy opis będzie pojawiał się coraz częściej z biegiem dni, dlatego warto zwrócić na to uwagę i pamiętać o mokrej, śliskiej nawierzchni oraz ograniczonej widoczności. Dodatkowo opadające masowo i zalegające na drogach liście z drzew także tworzą śliską warstwę. W związku z tym rekomendujemy wolniejszą i ostrożniejszą jazdę, gdyż w takich warunkach droga hamowania znacznie się wydłuża.

 

Jak zadbać o auto jesienią?

 

Mycie

 

Właśnie jesienią warto solidnie wypucować auto, ponieważ w okresie zimowym, kiedy temperatura spada poniżej zera, nie jest to zbyt dobry pomysł. Pamiętajmy także o wnętrzu auta, tapicerka powinna dobrze wyschnąć, więc należy porządnie ją wywietrzyć. W tym czasie warto też pomyśleć o zabezpieczeniu lakieru przed preparatami stosowanymi do oczyszczania dróg.

 

Bez zwarcia

 

Jesień to zwiększony poziom wilgoci w powietrzu, który sprawia, że warto zatroszczyć się o elektrykę w aucie. Koniecznie należy sprawdzić skrzynki bezpiecznikowe, ogrzewanie szyb oraz klemy akumulatora. Pomocny może się okazać preparat do czyszczenia styków. Ponadto dobrym pomysłem jest sprawdzenie funkcjonowania świateł i ewentualna wymiana żarówek na mocniejsze ze względu na wcześniej zapadający zmrok.

 

Parujące szyby

 

Jest to znane zjawisko w okresie jesienno-zimowym. Aby je zminimalizować polecamy zatroszczenie się o wentylację i klimatyzację. Warto sprawdzić drożność nawiewów po okresie letnim i ewentualnie je przeczyścić. Polecamy także sprawdzenie filtrów pyłkowych.

 

Jeszcze raz wilgoć

 

Jesień to więcej wilgoci w powietrzu, ale jak sprawić, by została ona na zewnątrz naszego auta? Pomyślmy o zabezpieczeniu uszczelek i sprawdzeniu prowadnic szyb. W tym przypadku także pomogą nam specjalistyczne preparaty silikonowe lub glicerynowe.

 

Preludium zimy

 

Poza powyższymi działaniami polecamy także wykorzystać okres jesienny na przygotowania do zimy. Warto już wtedy zastanowić się nad wyborem opon zimowych, umówić się na konkretny termin ich wymiany, by potem nie czekać ze względu na zbyt dużą ilość chętnych. Ponadto można na spokojnie kupić wszystkie potrzebne „gadżety”: szczotkę, skrobaczkę, odmrażacz do szyb czy zamków, zimowy płyn do spryskiwaczy. Natomiast jeżeli wybieramy się na wycieczkę w góry i będziemy podróżowali krętymi i stromymi drogami, warto pomyśleć o łańcuchach na koła. Dobrym pomysłem jest także włożenie do bagażnika kabli rozruchowych oraz posmarowanie uszczelek specjalnym preparatem lub wazeliną, by nie przymarzały i nie ulegały uszkodzeniom. Natomiast posiadaczom aut z napędem na tylną oś może się przydać saperka do odkopania śniegu spod kół, co pomoże ruszyć z miejsca.

 

Będąc tak przygotowanym do jesiennego sezonu nie pozostaje nam nic innego jak ruszyć w drogę :)

 

Komentarze   

 
0 #1 Michał 2016-10-13 12:04
Zajęcie na przyszły weekend:

W dniach 21-22 października 2016 odbędzie się trzecia edycja targów mobilnych technologii Mobility Days. Organizatorzy zamierzają uruchomić mnóstwo Lure Module, aby Goście mogli zebrać jak najciekawsze pokemony. Dodatkowo będzie spotkanie z trenerami Pokemonów.

W rozbudowanej Strefie Rozrywki będzie można przetestować, jak działają symulatory wyścigów, przejść się kładką nad przepaścią oraz sprawdzić się w jeździe na segway'ach. Będzie można również przenieść się w świat wirtualnej rzeczywistości i zmierzyć się z hordą zombii, czy wybudować miasto w Minecrafcie. 22 października w wydarzeniu wezmą udział Youtuberzy, m.in. Kubson, Mamiko, Vibe czy Dev. Na najaktywniejszy ch uczestników czekają liczne konkursy z nagrodami o wartości 150 tysięcy zł, m.in. drony, tablety, smartfony.

Szczegóły:
https://www.facebook.com/events/1910564332503616/
http://mobilitydays.pl
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukaj

Obserwuj nas na Facebooku

NaviExpert u Twojego operatora

NaviExpet i Play NaviExpert i T-Mobile

NaviExpert i Plus NaviExpert i Orange

Archiwum

Powered by mod LCA
Obserwuj nas na Facebooku Strona główna NaviExpert NaviExpert Newsletter Forum użytkowników NaviExpert