Kiedy wymienić opony zimowe na letnie?

Wielu kierowców co roku zastanawia się, kiedy zmienić opony zimowe na letnie. Jaki jest zatem najlepszy moment na zmianę opon i na co należy zwrócić uwagę przy ich wymianie?

 

Kiedy zmienić opony na letnie?

 

W Polsce nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych, niemniej zdecydowana większość kierowców dla własnego bezpieczeństwa i komfortu jazdy zakłada tego typu ogumienie w autach kiedy tylko pojawiają się przymrozki i pierwszy śnieg. Za oknem jednak coraz cieplej i wiosenniej zatem pojawia się odwieczne pytanie: kiedy wymienię opony zimowe na letnie?

Czytaj więcej...

Jak obliczyć spalanie paliwa w aucie?

Dane pochodzące od producentów samochodów dotyczące średniego spalania paliwa nierzadko odbiegają od realnych wyników. Jak zatem samemu obliczyć zużycie paliwa i jeździć oszczędniej?

 

Kupując nowe czy też używane auto, wielu kierowców zwraca szczególną uwagę na „paliwożerność” pojazdu. Producenci samochodów co prawda podają w oficjalnych informacjach średnią liczbę spalanych litrów na 100 km, jednakże dane te pochodzą ze standaryzowanych testów, którym poddawane są auta trafiające na rynek. Wartość podana przez producenta może mieć zatem zastosowanie przy porównywaniu różnych modeli, by sprawdzić, który jest bardziej oszczędny w eksploatacji. W realnych warunkach okazuje się jednak, że nasze auto spala znacznie więcej. Czemu tak się dzieje?

Czytaj więcej...

Expert drogowy: Zimowe przepisy drogowe w Europie

Podróżowanie zimą bywa nierzadko mocno uciążliwe dla kierowców. I choć w Polsce większość wymienia w tym czasie opony na „zimówki”, w naszym prawie nie ma takiego obowiązku. Inaczej jest w przypadku innych państw europejskich. Warto zatem sprawdzić, gdzie w Europie wyjeżdżając na narty musimy pamiętać o obowiązkowej zmianie opon i posiadaniu łańcuchów.

 

Mroźna temperatura i mnóstwo śniegu zachęca nas, by wybrać się w góry na narty. Tym bardziej w okresie ferii, kiedy to wyjeżdżamy nie tylko na południe Polski by poszaleć na stokach, ale i dalej w Europę. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy krótki poradnik dotyczący zimowych przepisów drogowych w państwach Starego Kontynentu najchętniej odwiedzanych właśnie zimą.

 

Czytaj więcej...

Expert drogowy: mandaty zimowe

Śnieg - niezastąpiony w dziecięcych zabawach, bywa utrapieniem dla kierowców. Ku radości tych pierwszych a niezadowoleniu tych drugich, prognozy przewidują, że biała zima niedługo do nas wróci.

 

Jak zminimalizować koszty poszczególnych dyscyplin zimowych?

 

Czytaj więcej...

Expert drogowy radzi jak przejechać zimę

W czasie mroźnych zimowych dni drobne usterki w lecie niezauważalne, mogą być przyczyną poważnych awarii. Dostawca nawigacji mobilnej NaviExpert w cyklu „Expert Drogowy” zaleca co sprawdzić i wymienić w samochodzie, aby zimową porą bezpiecznie go użytkować.


Mroźne poranki, śliskie nawierzchnie, śnieg, lód i szybko zapadający zmrok nie są wymarzonymi warunkami do jazdy samochodem. Na jakie aspekty powinniśmy zwrócić szczególna uwagę, aby zimową jazdę uczynić bezpieczną i komfortową?

Przedstawiamy poradnik co, kiedy i gdzie sprawdzić


Najważniejsze, aby przegląd zimowy przeprowadzili specjaliści za pomocą odpowiednich urządzeń. Dlatego najlepiej udać się do autoryzowanej stacji kontroli posiadającej specjalistyczny sprzęt do zdiagnozowania najważniejszych podzespołów. To da nam pewność, że autem będzie można jeździć bezpiecznie nawet podczas trudnych warunków drogowych.

O tym, jak ważna jest dobra widoczność, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy pada deszcz lub śnieg, a szyby parują i zamarzają, pisaliśmy w poprzednim „Expercie drogowym”. Dlatego tylko przypominamy, że brak widoczności jest jedną z przyczyn groźnych wypadków. Podczas przedzimowego przeglądu obowiązkowym elementem, powinno być sprawdzenie czy pióra wycieraczek są nowe i dobrze zbierają wodę.

Zimą droga hamowania wydłużona jest z powodu oblodzonej nawierzchni, śniegu, błota pośniegowego itp. Co zrobić, aby auto nie zachowywało się jak rozpędzone sanie? Przede wszystkim wymienić opony z letnich na zimowe. Zmiany opon zalecane są w momencie, gdy temperatury powietrza zarówno w dzień jak i w nocy ustabilizują się poniżej 7 stopni. Opony zimowe są zrobione z mieszanki, która przy niskich temperaturach wciąż zachowuje dobrą przyczepność na drodze. Ważne, aby zmieniać opony w autoryzowanej stacji lub w renomowanym warsztacie samochodowym. W przeciwnym wypadku opony mogą zostać źle wyważone, a to może mieć niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo jazdy na śliskiej nawierzchni.

Czytaj więcej...

Wyszukaj

Obserwuj nas na Facebooku

NaviExpert u Twojego operatora

NaviExpet i Play NaviExpert i T-Mobile

NaviExpert i Plus NaviExpert i Orange

Archiwum

Powered by mod LCA
Obserwuj nas na Facebooku Strona główna NaviExpert NaviExpert Newsletter Forum użytkowników NaviExpert