Okulary do jazdy samochodem – jakie wybrać?

Podróżowanie autem bywa męczące – nie tylko dla wzroku kierowców noszących na co dzień okulary korekcyjne. Szczególnie w trakcie lata, kiedy ostre promienie słoneczne mogą powodować tymczasowe oślepienie, warto pomyśleć o ochronie oczu. Radzimy, jak dobrać okulary, by jazda samochodem była komfortowa w każdych warunkach.


Badanie okulistyczne jest obowiązkowe dla wszystkich, którzy chcą uzyskać prawo jazdy. Najczęściej odbywa się ono w szkole jazdy na początku kursu przygotowującego do egzaminu, ale można je wykonać także u każdego okulisty posiadającego uprawnienia do wydawania orzeczeń lekarskich respektowanych przez WORD i Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego. W przypadku stwierdzenia wady wzroku, w zależności od jej rodzaju, lekarz wyznacza czasową ważność prawa jazdy (od roku do 10 lat) oraz zaznacza adnotację do wpisania jednego z kodów ograniczenia w polu nr 12 na odwrocie dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem. Pierwsza grupa kodów dotyczy wzroku:

  • 01.01 – okulary,
  • 01.02 – soczewki kontaktowe,
  • 01.03 – szkła ochronne,
  • 01.04 – szkło matowe,
  • 01.05 – przepaska na oko,
  • 01.06 – okulary lub szkła kontaktowe

Niestety, wielu kierowców posiadających w prawie jazdy kod 01.01 nie może korzystać z soczewek. W trakcie kontroli policji na nic zda się tłumaczenie, że jadąc bez okularów mamy założone szkła kontaktowe. Za takie wykroczenie przewidziany jest mandat w wysokości nawet do 500 zł! Jedynym rozwiązaniem pozostaje wymiana prawa jazdy, co zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz poproszenie okulisty o wpisanie kodu 01.06, pozwalającego na jazdę zarówno w okularach korekcyjnych, jak i w soczewkach kontaktowych.

nerd_glasses

Okulary na co dzień


Większości kierowców z wadą wzroku wydaje się, że do samochodu wystarczą im okulary, które noszą na co dzień. To prawda, ale dla polepszenia komfortu jazdy warto dobrać szkła z powłoką antyrefleksyjną (zarówno w okularach korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych) likwidującą odblaski i poprawiającą kontrast widzenia. Same szkła to jednak nie wszystko. Ważny jest także odpowiedni dobór oprawek, które powinny zapewnić jak największe pole widzenia. Dlatego nie warto sięgać po oprawki z szerokimi zausznikami, które ograniczają widzenie „kątem oka”, tak ważne dla dobrej orientacji na drodze.

Okulary przeciwsłoneczne


Osoby z wadą wzroku nie muszą rezygnować z korzystania z okularów przeciwsłonecznych. Dziś w niemal każdym salonie optycznym znajdziemy przyciemniane szkła zarówno dla krótko, jak i dalekowidzów.

W tym przypadku dobór oprawek powinien odbywać się na podstawie tych samych kryteriów, jak w przypadku okularów do użytku codziennego. Inaczej jest ze szkłami. Okulary przeciwsłoneczne najlepiej wybrać u optyka, który dobierze odpowiednie soczewki z filtrami UV chroniącymi przed nadmiernym oświetleniem oraz z filtrem polaryzacyjnym niwelującym odbicia światła od płaskich powierzchni, takich jak mokry asfalt czy deska rozdzielcza w samochodzie. Ważny jest również kolor szkieł. Zbyt ciemne zniekształcają kolory, co może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Najlepszym rozwiązaniem są szkła o około 70-85% zaciemnienia w kolorze brązowym, szarym lub czarnym. Wiernie oddają naturalne barwy i bardzo dobrze sprawdzają się w jeździe za dnia przy dużym nasłonecznieniu.

Jeśli nie chcemy nosić dwóch par okularów przy sobie, dobrym rozwiązaniem będą fotochromy. To specjalne szkła, które automatycznie zaciemniają się przy dużym natężeniu promieni UV, a w słabiej oświetlonych miejscach są bezbarwne. Niestety, w trakcie jazdy autem nie wszystkie tego typu soczewki mogą działać poprawnie, bowiem w większości samochodów przednia szyba wyposażona jest w filtr UV. Związki fotochromowe w szkłach tylko w niewielkim stopniu reagują na światło z zakresu widzialnego, dlatego ich zabarwienie może być zbyt małe przy silnym nasłonecznieniu.

Okulary do jazdy nocą


Do nocnej jazdy najlepszym rozwiązaniem będą okulary z żółtymi lub pomarańczowymi szkłami. Blokują one docieranie do oka krótkich fal świetlnych (niebieskich, fioletowych i zielonych) ulegających rozproszeniu na drobinkach wody w powietrzu przy słabym świetle, pozwalając jednocześnie na przepuszczenie promieni żółtych, pomarańczowych i czerwonych. Dzięki temu mijane na drodze obiekty są jaśniejsze. Okulary z takim zabarwieniem szkieł bardzo dobrze sprawdzają się także podczas dużego zachmurzenia oraz opadów deszczu.

Bez względu na to, z jakich okularów lub soczewek kontaktowych osoby z wadą wzroku korzystają w trakcie jazdy, mają obowiązek zakładać je zawsze, kiedy tylko wsiadają za kółko. Wzrok to jeden z głównych zmysłów wykorzystywanych podczas prowadzenia pojazdów. Nie narażajmy zatem samych siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.

Komentarze   

 
0 #4 dominika90 2017-09-11 14:35
Koniecznie zerknijcie sobie równiez tutaj http://szajna.pl/index.php?p=1463&m_id=1488&id=1488&f=produkty
Uwazam ze to własnie bedzie to czego potrzebujecie.
Cytować
 
 
+1 #3 Anemonalove 2017-07-17 01:13
Hi fellas! Who wants to meet me? I have profile at HotBabesCams.co m, we can chat,
you can watch me live for free, my nickname is Anemonalove , here is my pic:


https://3.bp.blogspot.com/-u5pGYuGNsSo/WVixiO8RBUI/AAAAAAAAAFA/JWa2LHHFI2AkHParQa3fwwHhVijolmq8QCLcBGAs/s1600/hottest%2Bwebcam%2Bgirl%2B-%2BAnemonalove.jpg
Cytować
 
 
-1 #2 Marek40 2017-07-10 10:06
Dużo podróżuję z racji wykonywanego zawodu - jestem handlowcem. Dużo czasu minęło zanim znalazłem odpowiednie okulary dla siebie. Zależało mi na wygodzie użytkowania i jakości! Wybrałem z polecenia salon optyczny tutaj jest ich strona http://okularydlasportowcow.com.pl/ Także jeśli ktoś chce zadbać o swój wzrok w trakcie jazdy polecam poradzić się w pierwszej kolejności dobrego salonu optycznego.
Cytować
 
 
+6 #1 Rafał 2015-01-26 21:27
Jestem zawodowym kierowcą, korzystałem z wielu modeli okularów, ale żadne nie przebiją przeciwsłoneczn ych Polaroida! Są drogie - obecnie w Vision Express można kupić w promocji po ok. 200 zł ale są warte takiej kasy, kapitalnie niwelują wszystkie oślepiające odblaski z asfaltu, szyby czy maski, kapitalnie sprawdzają się podczas jazdy w deszczu szczególnie na niemieckich autostradach, gdzie sunie auto za autem i wznosi w powietrze litry wody rozbitej na drobinki. Te szkła poprawią nam widoczność o dobrych kilkadziesiąt metrów! Mało kto o tym wie, nawet oficjalne strony Polaroida o tym nie wspominają, a wierzcie mi - tak jest! Nie kupujcie tandety chińskiej ze straganu za 20 zł bo to jest kolorowy bubel nic nie warty, oczy Wam to powiedzą po kilku latach. Każde okulary z polaryzacją, byle nigdy szmelcu z bazaru!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukaj

Obserwuj nas na Facebooku

NaviExpert u Twojego operatora

NaviExpet i Play NaviExpert i T-Mobile

NaviExpert i Plus NaviExpert i Orange

Archiwum

Powered by mod LCA
Obserwuj nas na Facebooku Strona główna NaviExpert NaviExpert Newsletter Forum użytkowników NaviExpert